020Minule jsem skončil nástřikem trupu plničem. Trup je nastříkán barvami ve spreji Duplicolor. Jelikož nesnáším práci spojenou s maskováním a stříkáním, přišla v případě nástavby na řadu méně dokonalá technika a to tupování molitanovou houbičkou emaily Revel a Humbrol. Taková povrchovka nemůže být na luxusní jachtě, ale k pracovní lodi mi docela sedí. Nevypadá alespoň jako plastiková hračka.  Není nad to, umět si zdůvodnit vlastní neschopnost 😉019Osazení elektroniky, osvětlení a dokončení mechaniky (kormidla a vodní dělo) provázely značné potíže. Část potíží jde na vrub konzumaci alkoholu při stavbě v množství „větším než malém“.  Něco má na svědomí odfláknutá dokumentace „stavím a ono se to nějak vystříbří“ a poslední faktor byla chyba v manuálu k ovladači světel. Loď která neumí svítit je jak mrtvá a proto jsem od začátku plánoval „maketové“ osvětlení. Propojení trupu, kde je uložena veškerá elektronika a nástavby zajišťují dva dlouhé historické konektory Modela slepené do jednoho celku.

009Tak jak jsem zvyklý z letadel – konektory jsou napevno a nasazením nástavby dojde k zasunutí konektorů. Ty pak pomáhají držet nástavbu na místě. Na rozdíl od letadel, kde používám jednotky NighFly a předchozí lodi s pětinásobným spínačem BEL (+ předřadné odpory, ochranné diody, extra baterie), tentokrát dostalo slovo multifunkční zařízení od fy. D-SYS  ovladač MD8L. Funkčně se jedná o čtyřokruhový RC spínač s velkým množstvím možností nastavení a kombinací. Možnosti jsou tak rozsáhlé, že se výrobci vloudila do uživatelské příručky chyba a já jsem málem modul naprogramoval kladivem 🙂 Nicméně firemní podpora je vynikající, vše se vysvětlilo a nyní je už manuál opraven.

018Vlastní spínač je výborný, jeho omezení nespočívají v možnostech nastavení, ale pouze v jejich počtu. Naprogramování modulu pomocí vysílače jsem po dvou hodinách vzdal a pořídil programovací kartičku. Po několika minutách blikání bylo hotovo a postupným řízením teď ovládám zapínání pozičních a kotevních světel, blikající maják i čerpadlo stříkačky. Ovládání je oproti jiným výrobkům příjemější, protože se jinak volí spínaná funkce/okruh a jinak vlastní sepnutí/vypnutí. Na rozdíl od osvětlení, ovládání vodního děla se moc nezdařilo. Náměr v rozsahu 5-75° chodí pěkně, ale odměr 270° pomocí třecího převodu se mi nepovedl. Tady nezbývá než smutně koukat na precizní konstrukce mistra MS alias Taťky. Ještě to nevzdávám, ale vzhledem k tomu, že jsem „šrouboval“ vteřiňákem, neobejde se rekonstrukce bez násilí 🙁

010Druhá mechanická záležitost, kterou jsem úplně nedomyslel, je použití tří kormidel o různých výchylkách. Navíc se pohybují proti sobě a minout se mohou jen v úzkém rozmezí jinak následuje zablokování. Seřídit soustavu vyžadovalo značnou dávku uklidňovacích prostředků a navíc mám obavy o spolehlivost.

013Trup je opásán pásem z obuvnické gumy na podrážky nalepené UHU Porem. Zbývá ještě doplnit nápisy, drobné detaily (úvazníky, lana, záchranné kruhy, kohouty, bordel na palubě, atd.), posádku a možná dojde i na jeřáb (spíš jen výložník). Tohle až v průběhu roku. Hlavní cíl byl splněn a během necelých dvou měsíců mám další hračku schopnou nasazení v TT Cupu. Měření ukázalo tyto parametry:

délka 460mm
šířka 200mm
ponor 100mm
výtlak 4800g
balast 2500g
otáčky vrtule 3list 50mm Robbe 3300 bez zatížení
převod 1:5,16
odběr při plném tahu 4,5A/12V

No tedy není to žádný dravec. Ještě nebyl na volné vodě – v záloze mám AXI 2826/12 i s regulací a předělávka nebude složitá 🙂 i příčák by se vešel 😀

Uvidíme se v Mostě
Luďa