158Závěrečná“, tak by se dalo nazvat letošní poslední setkání v ATC Panistávka v Žirovnici. Malý a nehluboký rybníček v kombinaci se servisem bratří Červených nabízí ideální podmínky pro pořádání soutěže v tug towingu. Jen ta cesta z Prahy je děsivá. Ještě než jsme nenajeli na dálnici, rozhlasová stanice, která nabízí jedno „zaručeně“ nejrychlejší zpravodajství z dopravy hlásila… “Na výjezdu z Prahy směrem na Brno došlo na 6, 11, 22 a 36 kilometru k nehodám, tvoří se kolony“. A o zábavu bylo postaráno. Co je platné, že se člověk trhne z práce ve tři, když do Panistávky, která je cca 120km daleko se dostane až v devět večer. Nejdražší polní cesta na světe (D1) se proměnila v parkoviště.

023Za tmy stavět celý TT cirkus nemá cenu a tak jsme páteční večer věnovali družné zábavě za zvuku kytar (MSOB a RomanT), popíjení zlatistého moku, pojídání všelijakých dobrot a pod., což nám hodně zvedlo náladu. Dokonce tak, že někteří tvrdili, že brzy ráno vstanou. A vstali 🙂

034Sobotní ráno bylo ve znamení „kvapíku“ stavby tratě. Všichni jsme už ostřílení harcovníci a tak nebylo třeba nic moc vysvětlovat. Voda nebyla zrovna nejteplejší a tak jsme se Romanem při kotvení překážek v broďácích vystřídali. Režie startů se ujala Moni a pomalu se roztáčel kolotoč soutěžních plaveb. Účast byla nižší, ale přesto se dalo dohromady 28 soutěžních týmů.

088Počasí nám docela přálo. Bylo pod mrakem, ale nepršelo, úplná zima taky nebyla, jen ten vítr foukal trochu víc, ale po celou dobu byly podmínky regulérní. Čeho se nám ale nedostávalo, byli rozhodčí. Nakonec jsme přijali nouzové řešení a poprosili jsme Radka Šandu, aby nám pomohl. Své nové role se ujal suveréně a myslím si, že proti jeho výkonu v roli rozhodčího nelze nic namítat.

058Na této soutěži se objevil nový remorkér, který jsme ihned přeměřili a vystavili osvědčení. Postavil ho Ivan Červený. Jedná se o tlačný jednošroubý remorkér, který byl pokřtěn jako „Doktor Mráček“ a Ivan s ním hned bodoval. Je to volná stavba podle předlohy, ale je velice pěkně udělaný i s krásně se otáčejícím radiolokátorem. Když jsem viděl jak je to vymyšlený, potvrdilo se mi, že geniální věci bývají jednoduché.

084O dramatické okamžiky nebyla opět nouze. Pavel Červený na svém remorkéru Damen ztratil nástavbu. Celou ji utopil. Vypadalo to, že Red team odstoupí, ale nakonec jsme je vyhecovali, aby udělali provizorní nástavbu. To se jim podařilo a remorkér byl opět plavby schopný a mohli v soutěži pokračovat. Vyplatilo se, protože poslední nebyli a skončili osmí.

111Trať tentokráte nebyla nikterak složitá. Trochu náročnější byl přistávací manévr, při kterém se potili kapitáni zadních remorkérů, ale přesto body naskakovaly víc, než je obvyklé i u týmů u kterých na to nejsme vůbec zvyklí. O to byla soutěž zábavnější. Přesto se „tvrdě“ bojovalo. Hlavně o body do poháru byl velký zájem, protože na druhé a třetí místo byla tak trochu tlačenice.

Moni roztáčela kolotoč soutěžních plaveb do vyšších obrátek, ale vše probíhalo v klidu, v pohodě a dobré náladě. Kapitáni si užívali soutěžní plavby, které trvaly lehce přes deset minut. Nakonec jsme stihli odjet dvě soutěžní kola.

099Po setmění jsme se sešli u malého ohýnku, kde jsme si povyprávěli několik zajímavých a hlavně veselých námořnických historek, informovali jak si na tom stojí Klub NAMOLO! a taky popřemýšleli jak v tug towingu dál.

Nedělní ráno bylo jak vymalované a hladina rybníku byla jak olej. Abychom vyřešili problém s rozhodčími, Moni trochu zamíchala startovním pořadím. Naštěstí podmínky vydržely až do konce a v pohodičce se podařilo odjet poslední kolo soutěže a tím i celého letošního poháru v Tug Towing Cupu.

Jako obvykle následovala likvidace celého TT cirkusu. Vytahat, odřezat, rozebrat, uložit  a naložit. Tak by se dal zkráceně popsat zhruba hodinový proces, který se stane se soutěžní tratí, stanem a moly po skončení soutěže.

298Na úplný závěr přichází chvíle slávy pro každý tým při vyhlašování výsledků. Tradiční soudky piva a další ceny jsou pro vítěze připraveny. Pro všechny na „krátkou“ památku velké frgály, čerstvě upečené a dovezené z Valašska. Na „krátkou“ proto, protože je všichni brzo slupnou. Následují gratulace, potlesk, předávání diplomů medailí a cen. A protože se jedná o poslední soutěž celého Tug Towing Cupu 2012, vyhlašují se i šampioni. A jako třešinka na dortu společné foto.

Jaké to bylo? Kdo přijel, snad nelitoval. Kdo nepřijel, litovat mohl. Bylo to zkrátka fajn a asi se už začínáme pomalu těšit na únor příštího roku. Bude-li nám vše příznivě nakloněno, sejdeme se v Mostě.

306

 Závěrečné společné foto Kapitánů

Poděkování za fotogalerie: Jarda Jungman, Ladous, Tomáš Fil a Liberk

Video: (autor Liberk)

http://youtu.be/azVfTxxlsq0

Naši soutěž navštívila i paní redaktorka z Deníku a trochu mě vyzpovídala. A vznikla z toho tato zprávička 🙂

Dlaší údaje o soutěžním setkání „O soudek Panistávky“

Výsledky Tug Towing Cup 2012

Kapitáni mějte se fajn a díky!

Keba