023jNacpat skoro celý TT cirkus do „Vitouše“, pak za něj připojit malý přívěsný vozík výrobní značky „Yacht“ a po nejdražší polní cestě na světě D1 vyjet z Prahy do Protivanova je zážitek na který se opravdu nedá jen tak zapomenout! Nemohl jsem se zbavit dojmu, že probíhající opravy stav této legendární a obávané komunikace ještě zhoršují! Nakonec se podařilo a v podvečer jsme projeli branou areálu RS Protivanov, kde mělo proběhnout letošní třetí dějství soutěžního klání v tug towingu. Trať tentokráte projektoval Luďa a ve finále musím říct, že se mu opravdu povedly. Soulodí si nemusela dávat přednost nebo čekat na uvolnění tratě a tak soutěžní plavby probíhaly hladce bez zbytečného čekání.

075jV plavebním kanálu, který byl lomený, čekal na soutěžící kapitány bonusový vypínač. Vyhnout se mu nebylo snadné, ale velkou loterii rozehrál poměrně silný vítr, který proplutí všech překážek značně komplikoval. Proto bylo považováno za úspěch, když se soulodí do plavebního kanálu trefilo napoprvé, natož aby lodě minuly bonusovou bójku! Přesto se to některým šťastlivcům podařilo.
Vítr byl také hodně nepříjemný při přistávacích manévrech. Poměrně těsné přístavy dávaly remorkérům jen minimální prostor pro manévry. Prvotní úspěšné a přesné najetí bylo rozhodující. Kdo se v přístavu nebo překážce tzv. „zapastil“, měl o bohatou sklizeň trestných bodů postaráno.

Další novinkou byl manévr přepřahání. Rozhodně se jedná o zpestření a zatraktivnění soutěžní plavby a myslím si, že na dalších soutěžích se určitě zase objeví. Kapitáni, kteří jezdí jen vzadu a naopak zažívali zcela nové pocity! Navíc zvládnout zcela jiný způsob kormidlování remorkéru není až tak snadné.

057jDrobnou nepříjemností pro stavbu tratě a i při uvazování lodí byl nízký stav hladiny rybníku, která ještě v průběhu soutěže o pár centimetrů klesla. Z uvazování remorkérů se tak stal tak trochu tělocvik. Plavba u břehu byla adrenalinovou záležitostí a pod kýlem vleků a remorkérů byly místy možná jen milimetry vody. Obzvláště kapitáni remorkérů, kteří mají Z pohony si museli dávat velký pozor. Plavební hloubka v plavební dráze naštěstí zůstala. Jednalo se o další zpestření plavby a přiblížení současné realitě stavu vody na českých tocích :-).

126jPlavební kanál u břehu byl na jedné straně lemován skalisky. Z toho dvě byla skutečná (velké šutry). To se málem stalo osudné Sofii. Při jedné ze soutěžních plaveb kapitáni nezvládli proplutí a přídí narazili přímo do skaliska. Ozvala se rána, ale Sofie plula dál. Teprve po vytažení na břeh se ukázalo, že došlo k proražení přídě. Naštěstí se prasklina nedostala nad vodotěsné překážky tím bylo možné všechny soutěžní plavby dokončit. Oprava bude ale nutná. Praxe prokázala, že přidělování trestných bodů je oprávněné.

Při pohledu na výsledky je zřejmé, že vítr docela míchal v průběhu soutěže pořadím. To se promítlo i do výsledků poháru. V Panistávce s výjimkou prvního místa v lehkém tug towingu to bude nervy drásající boj do poslední plavby. Teoretických variant, jak celý pohár může ještě dopadnout je opravdu hodně. Kdo nepřijede, bude litovat 🙂

Anketa
Protože jsem u tohoto soutěžního setkání nedal samostatně anketu, připojím ji sem. Vaše názory a postřehy nás pořád zajímají a neustále se k nim vracíme jako k inspiraci.
Otázky:
1) Jak hodnotíte soutěžní trať? Známkujte jak ve škole + plus připomínky (např. moc jednoduchá, nebo moc složitá a pod.)
2) Jak se Vám líbil manévr přepřahání?
3) Myslíte si, že pro sílu větru měla být soutěž přerušena?
Svoje odpovědi napište do diskuse pod článkem. Díky!
Video
Na závěr dvě videa. První je kompilací různých videosnímků ze soutěžních plaveb. Druhé video je naprosto unikátní, protože se na něm pravděpodobně poprvé v dějinách tug towingu v ČR podařilo natočit řádění páčkové běsu v podání jinak jednoho velmi klidného kapitána. Snažil jsem si představit co se v tu chvíli odehrávalo v útrobách trupu remorkéru a u lodních šroubů! 🙂
Soutěžní plavby
Páčkový běs
Foto
autor: Jaroslav Jungman (c) 2014
autor: Jaroslav Vaškeba (c) 2014
Tug Towingu zdar!
Sejdeme se v Praze na Proseku a nebo v Panistávce!
Krásné prázdniny všem!
Keba