IMG_0110Jedno rčení legendární Modré bójky praví, „Tady je hezky i když prší!“. Což byla dlouhodobá prognóza velmi přesná, dalo by se tvrdit, že přímo nadčasová. Našim meteorologům se dlouhodobé předpovědi příliš nenaplňují, ale tentokrát to rosničkám vyšlo. Nejtvrdší jádro příznivcú tug towingu se do Žirovnice začalo sjíždět v pátek v podvečer a za nastupujícího soumraku a neutuchajících diskusí na téma stavět či nestavět, jsme dali dohromady všechny překážky. Po záminkou dobře vykonané práce se rozběhla družná zábava u grilu a tím se potvrdilo, že tug towing je hlavně společenskou záležitostí.
Sobotní ráno vypadalo v očích největších optimistů velmi nadějně, ale to co zobrazoval meteoradar vypadalo v očích pesimistů ještě nadějněji. Nakonec jsme se vrhli do stavby tratě a jen jsme ji dostavěli, začalo drobně mrholit. Mrholení se nakonec změnilo v trvalejší deštík. Hlavní rozhodčí se vzhledem k celkové hodnotě veškerého RC vybavení rozhodl regatu přerušit i s rizikem, že nebude možné odjet potřebný počet kol. Také rozhodčí to neměli zrovna snadné, protože zápisy silně vlhly a už na ně nešlo skoro psát.

Pauza přišla vhod. Někteří z nás si zajeli do Žirovnice na oběd, zbytek relaxoval v kempu. Také počasí se pomalu začalo klonit na naši stranu a v odpoledních hodinách se mohly soutěžní plavby rozeběhnout na plné obrátky. Občas nějaká ta kapka ještě spadla, ale už se plulo pořád dál. Boj o pohár se rozeběhll na plné obrátky lodních šroubů.

IMG_0114Trať byla navigačně jednoduchá a pro všechny manévry nabízela dostatek prostoru jak pro klidnou plavbu, tak i pro páčkový běs. Letos poprvé byl v kategorii TTT použit Velký Kačer, který svými nautickými vlastnostni působil skoro všem kapitánům drobné potíže. Alespoň tak tomu bylo v prvním kole. Často byly slyšet poznámky typu „On pluje šejdrem!„. Boj o pohár se tak stal ještě zajímavější.

V kategorii LTT teoreticky mohlo pohár získat pět týmů! V TTT se teoreticky mohly poháru zmocnit dva týmy, ale o vítězi bylo prakticky rozhodnuto už před poslední regatou. Na druhé a třetí místo byla tlačenice podstatně větší! U tlačných remorkérů byla situace obdobná. V kategorii TR2 aspirovaly na zisk poháru tři týmy a v kategorii TR1 celkem čtyři. Napínavější závěr jsme si snad ani nemohli přát. Jakmile se vyplulo na soutěžní tratě, šla večerní společenská družba stranou a velký soutěžní duch se vynořil nad hladinu pod dohledem Soba, co by hlavního rozhodčího.

V lehkém se začalo pěkně zostra. Béčka za nula, Lomítka jeden a Love-lite za nula! Pak si na molo stoupl klan Jelínků a přitvrdili muziku. Jeje za mínus dva! V tu chvíli mě napadlo, že jsem přeci jen tu trať udělal nějakou příliš snadnou. Zbývají týmy mě nakonec uklidnili a nějaký ten trestný bodík přeci jen nastřádaly. Pro jistotu jsem uklidňoval i sám sebe.

V těžkém trestné body přiděloval hlavně Velký Kačer. Na proudění vody od čelního remorkéru reaguje po svém a díky zkoseným hranám u dna trupu má tendenci splouvat. Pod deset bodů se dostaly jen tři týmy. Přitom kromě přístavu byla prakticky trať pro LTT a TTT úplně stejná.

IMG_0111V kategorii TR1 Tlačmen zaůtočil na pohár nekompromisní nulou, ale Sólo odpověděl úplně stejně! Ve druhém kole oba týmy pluly opět stejně! Jednou si ťukli! Pandora dala první kolo také za nula, ale ve druhém už to byly bodíky dva. V kategorii TR2 potkala smůla tým Bublina, kdy technická závada na Cvalíkovi znamenala ztrátu nadějí na vítězství v regatě. I to se bohužel občas stane. Zde se ujal vedení Fičák.

V neděli se jelo druhé soutěžní kolo a v tlačných remorkérech třetí, protože se v sobotu podařilo odjet kola dvě. Tým Béčka se asi nějak špatně vyspal, protože si o překážky na trati brnkl celkem čtyřikrát. Ouha! Lomítka mínus jedna a tím vynulovali svoje celkové skóre. Love-lite oproti úvodní nule celkově dva trestné! Všichni čekali na Jeje. Honza s Vítkem potvrdili skvělou formu a byla z toho mínus jednička! Ještě Fairplay zaplul nulu což ve finále byla brambora.

V těžkém pokračovala bitva týmů mezi sebou a také s Velkým Kačerem. Pod deset trestných bodů se dostal jediný tým, Heavy rum! Přitom počasí bylo prakticky totožné jako v sobotu. Trať se neměnila… Udržet pořadí z prvního kola stálo kapitány hodně úsilí.

U tlačných remorkérů bitva o pohár zuřila dál. Sólo a Tlačmen opět pluli shodně za nula. Nakonec vítězství na svoji stranu strnul tým Sólo. Byl rychlejší. U vícešroubů tým Bublina sice plul znovu za nula, ale Fičák lehce kontroval jedním bodem, což mu stačilo na celkové vítězství.

Poslední soutěžní plavba skončila a s ní i letošní Tug Towing Cup. Výsledky zpracoval sám pan hlavní rozhodčí. Na vítěze čekaly poukázky na nákup modelářského materiálu a hlavně soudky piva, aby se dostálo názvu regaty. Vyhlášení výsledků je vždy tak trochu taškařice, kdy je každé umístění oceňováno uznalým potleskem kapitánů.

Vyhlášení vítězů ve 103 obrazech

Úplně posledním vyhlášením je vyhlášení výsledků celého poháru. Všichni ví, že to je pouze prestižní ocenění. Za vítězství se neudělují žádné body a ni metály. Jen pohár a diplom. Přesto lze na tvářích vítězných kapitánů číst velké uspokojení a těch ostatních uznání. Získat pohár v tvrdé konkurenci není opravdu snadné!

Vítězům regaty a vítězům Tug Towing Cupu 2017 srdečně blahopřejeme!

Výsledky regaty a výsledky poháru jsou plně k dispozici.

Poděkování!
Díky patří bráchům Červeným, kteří nám na regatu zapůjčili velký párty stan, který se opravdu hodil a tradičně zajistili dvě mola! Bez jejich podpory by se tato regata mohla konat jen těžko. Edovi za fotky.

Skončila poslední soutěžní plavba, skončil letošní ročník TT CUP. Slušelo by se na závěr udělat nějakou rekapitulaci. Potěšitelné je, že se objevily nové modely remorkérů a další se dle zákulisních zpráv připravují. Obzvláště potěšitelný je fakt, že převládá přátelský duch všech regat a tak ikdyž je soupeření tvrdé, nikdy se nezvrhne. Zábava je pro všechny řednější než honba za body. Proto před všemi kapitány, kteří na tug towing jezdí, smekám.

No a pokud se opravdu nestane nic mimořádného, tak se únoru 2018 sejdeme opět v Mostě. Asi na největší regatě, která se pořádá na nejmenší vodní ploše.

A nezapomeňte ještě na tradiční anketu!

Fotogalerie
Fotogralerie k článku

Fotogalerie na webu RC Fógli
Fotogalerie z regaty (autor: Eda)

Tug Towingu ZDAR!
Keba